• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer

NextensNextens

Fiscaal partner van professionals

  • Advieskantoren
    • Fiscale software
      • Inkomstenbelasting
      • Omzetbelasting
      • Vennootschapsbelasting
      • Schenkbelasting en Erfbelasting
      • Dividendbelasting
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten
    • Fiscale Kennis
      • Nextens Naslag
      • Nextens Naslag International
      • Belastingalmanakken
      • Vaktijdschriften
      • Nextens Tex
      • Alle producten
  • Bedrijfsleven
    • Fiscale Software + Kennis
      • Nextens Grip
      • Jaarrekening
      • Digitaal bezwaar
      • Alle producten bedrijven
    • Fiscale Kennis
      • Naslag voor bedrijven
      • Grip internationaal
      • Alle producten bedrijven
  • Kennisbank
  • Nieuws
  • Over ons
    • Menu-item
      • Over Nextens
      • Werken bij Nextens
      • Verschijningsdata
      • Contact
    • Menu-item
      • Studio Nextens
      • Nextens Connect
      • Fiscale Kennisprijs
      • Partners
      • De auteurs van Nextens
  • Login
  • Offerte aanvragen
  • Login
Home Fiscaal nieuws Commissarissen bij accountantskantoren ook kritisch

Nieuws

Fiscale vak

Commissarissen bij accountantskantoren ook kritisch

Bron: FD19 feb 20204 min Leestijd

Commissarissen van Deloitte, EY en KPMG vinden ook dat het beter moet. De vijf grootste accountantskantoren in Nederland hebben al langer een raad van commissarissen die toezicht houdt op het management. Dit als gevolg van de verschillende affaires die de sector plaagde. De Commissie Toekomst Accountancy wil deze vorm van toezicht uitbreiden naar in totaal twintig kantoren.

Tegenkracht

De commissie is van mening dat het interne toezicht door commissarissen krachtig kan zijn. Voorzitter van de raad bij Deloitte, Floris Deckers, is het daar mee eens. ‘Natuurlijk, vreemde ogen dwingen en als je zoals accountants heel lang gewend bent zonder raad van commissarissen te werken, dan is dat even wennen’, aldus Deckers.

Het is goed wanneer iemand zonder diepgaande kennis van het vak meekijkt en toetst. Dat het daarbij af en toe botst met de accountants is niet erg. De accountants stonden in eerste instantie ook niet bepaald te springen over beslissingen en observaties van de raad, bevestigt een anonieme bron. Bijvoorbeeld over het gebrek aan diversiteit.

Bernard Wientjes van KPMG herkent dit beeld. Partners bij de kantoren corrigeren elkaar veel te weinig stelt hij. Daar kan de rvc een duidelijke rol in spelen. ‘Wij zijn ingesteld op het hoogtepunt van een crisis bij KPMG, en dat was ook nog eens van buitenaf opgelegd. Wij zijn een lastige raad die lastige vragen stelt, maar we hebben er veel energie in moeten steken om de tegenkracht te worden die we nu zijn.’, aldus Wientjes tegenover het FD.

Kwaliteit van de controles

Twee commissies concludeerden vorige maand dat de kwaliteit van de controles te laag is. Dat probleem is dus ook een kerntaak voor de raden. Sinds 2018 is dit ook nog eens wettelijk voorgeschreven en valt het onder de controle van de AFM. Volgens Wientjes was bij KPMG de kwaliteit van de controles toch wel wat weggezakt.

Ook omdat de accountants elkaar er dus niet op aanspreken. Nu vraagt de oud-voorzitter van VNO-NCW bij iedere vergadering de interne kwaliteitsmetingen en het overzicht van juridische issues die lopen. En buigen ook de commissarissen bij grote incidenten zich over individuele kwesties. Welke individuele gevallen wil hij niet bespreken.

Wientjes is uiterst kritisch over de resultaten die KPMG scoort in de onderzoeken van de AFM. ‘Het moet gewoon beter. Punt.’ De AFM is heel scherp maar daar heeft hij geen problemen mee. De kwaliteit is te laag en er is nog een lange weg te gaan.

Meer macht

De CTA gaf minister Hoekstra het advies de rvc’s meer macht te geven. Bijvoorbeeld bij het nemen van besluiten over winstuitkeringen en investeringen. Deckers is hier niet erg over te spreken al begrijpt hij het voorstel heel goed. ‘Ik vind dat je voorzichtig moet zijn met het opleggen van specifieke eisen aan commissarissen die uitgaan boven wat de wet al oplegt’, stelt hij. Bij uitgebreidere bevoegdheden zou een commissaris de rol van het bestuur over nemen waarschuwt hij.

Wientjes verwacht weinig verandering in bevoegdheden bij KPMG. Het draait wat hem betreft uiteindelijk om invloed. En die is er volgens hem al voldoende. Hij wijst daarbij op de benoeming van de voorzitter van de raad van bestuur van KPMG. Stephanie Hottenhuis trad daar aan ondanks haar achtergrond van buiten de accountancy. Een ingreep die de raad van commissarissen nu al kan doen, aldus Wientjes tegenover het FD.

Altijd op de hoogte blijven?

Ontvang gratis fiscaal nieuws in uw mailbox

Artikel delen:
Share this...
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Anderen bekeken ook

accountant

Nieuws

31 jan 2025

3 Min

AFM: Accountants en toezichthouders moeten strenger controleren op fraude

Toezichthouder AFM blijft druk uitoefenen op accountants om frauderisico’s bij bedrijven beter te controleren. Uit onderzoek naar 32 accountantscontroles bleek ...    >

Lees meer

Kind met spaargeld

Nieuws

22 jan 2025

2 Min

AFM: Cryptobedrijven moeten informatievoorziening verbeteren

Cryptobedrijven in Nederland hebben in 2023 en 2024 klanten onvoldoende geïnformeerd over kosten, risico’s en de aard van hun dienstverlening. ...    >

Lees meer

Nieuws

28 nov 2024

3 Min

AFM waarschuwt voor invloed private equity in accountancysector

De Autoriteit Financiële Markten (AFM) luidt de noodklok over de groeiende invloed van private-equitybedrijven in de accountancysector. Volgens een nieuw ...    >

Lees meer

Net als 20.000 anderen het meest actuele fiscale nieuws?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jouw fiscaal partner

Neem voor meer informatie contact op met onze adviseurs

Footer

  • Producten advieskantoren
  • Kennisbank voor advieskantoren
  • Inkomstenbelasting
  • Omzetbelasting
  • Vennootschapsbelasting
  • Schenkbelasting en Erfbelasting
  • Jaarrekening
  • Dividendbelasting

  • Producten bedrijfsleven
  • Grip BTW
  • Grip VPB
  • Grip Totaal
  • Grip Internationaal
  • Dividendbelasting
  • Fiscaal nieuws
  • Laatste nieuws
  • Podcasts
  • Kennisdocumenten
  • Productnieuws
  • Contact
  • Klantenservice
  • Technische Support Desk
  • Nextens Academy
  • Vacatures
Relx Logo
iso-certificate-mark
Relx Logo

  • The following regulations apply to the use of this website:
  • Terms and conditions
  • Security
  • Privacy policy
  • Cookie policy
  • Nextens® is a brand of LexisNexis® Risk Solutions, part of RELX.
  • Copyright reserved © 2025 LexisNexis Risk Solutions.